Case study

Poznaj historie naszych klientów

Prezes Zarządu Luxon Sp. z o.o
Krzysztof Ostrowski

Potrzebowaliśmy wsparcia przy optymalizacji procesu produkcyjnego oraz zwiększeniu jego wydajności. Nasze zasoby nie były w pełni wykorzystywane. Produkcja zorganizowana była w sposób gniazdowy. Jako firma produkcyjna musimy działać efektywnie i sprostać bieżącym zamówieniom w określonym terminie realizacji. Było to dla nas szczególnie ważne ze względu na bardzo szybki wzrost sprzedaży i rozwój firmy.

Działania rozpoczęliśmy od zbalansowania procesu i docelowej jego zmiany w kierunku liniowej organizacji pracy. Przeprowadzone szczegółowe pomiary i konkretne działania z naszym zespołem utwierdziły nas w przekonaniu, że jest to słuszny kierunek zmian, przynoszący ogromne zmiany wydajności i komfortu pracy. W realizacji usprawnień wspiera nas Kamil, który podczas swoich wizyt inspiruje nas nowymi pomysłami i propozycjami udoskonaleń procesu. W taki sposób by był on jak najbardziej intuicyjny, bezproblemowy i pełen korzyści dla pracowników oraz organizacji.

Jaki był rezultat wspólnych prac? Podniesiona wydajność produkcji z 60 na 80%, poprawiona terminowość z 60 na 95%. Dodatkowo, wszystkie te wyniki osiągamy przy tych samych zasobach. Do dnia dzisiejszego wspólnie realizujemy dalsze zmiany i wprowadzamy kolejne usprawnienia, które mają na celu ciągły rozwój naszej organizacji.

Wspólnik Instal-Projekt
Bartosz Ścierzyński  

Instal-Projekt-logo

Jesteśmy producentem grzejników łazienkowych, zatrudniamy ponad 230 pracowników, a jednocześnie jesteśmy firmą rodzinną. Nasze wartości to Szacunek, Odpowiedzialność, Rozwój i Zespół, cały czas stawiamy na doskonalenie własnych kadr i sposobu pracy w obszarach produkcyjnych oraz administracji. A naszym głównym celem jest stworzenie jeszcze bardziej efektywnej organizacji. Właśnie dlatego, zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z ekspertami w zakresie kompleksowego doradztwa Lean Management. Postanowiliśmy zaprosić Kamila, Andrzeja i Denisa do naszej biznesowej rodziny, ponieważ  zaproponowali oni spójne i rzeczowe podejście, do wdrażania kultury ciągłego doskonalenia.

Nasze pierwsze, wspólne działania z zakresu optymalizacji procesów rozpoczęliśmy od obszarów  produkcyjnych. Każde usprawnienie rozpoczynamy od dokładnych pomiarów procesów, projektujemy rozwiązania, testujemy i standaryzujemy. Patrząc kompleksowo na wąskie gardła i zakłócenia, koncentrujemy się na dostarczeniu maksymalnej wartości dla klienta. Wdrażamy usprawnienia i rozwiązujemy problemy poprzez wykorzystanie m.in. takich metod Lean Management jak: Mapowanie Strumienia Wartości, 5S, Zarządzanie Wizualne, SMED, praca standaryzowana oraz organizowanie pętli mleczarza i tworzenie supermarketów.
W realizacji zadań, od początku, wspiera nas Denis – Konsultant Strategiczny, który inspiruje nas do generowania nowych pomysłów, praktycznego stosowania nowo nabytej wiedzy oraz  kreatywnego, zespołowego podejścia do rozwiązywania problemów.

Do tej pory (listopad 2020) osiągnęliśmy bardzo zadowalające, choć na pewno nie ostateczne, efekty biznesowe. Wspólnie działamy, doskonalimy się i rozwijamy się dalej!  A dzięki podejściu naszego Konsultanta Strategicznego, czujemy się zmotywowani do samodzielnego prowadzenia i rozwijania działań doskonalących w przyszłości.

Dyrektor Zarządzający Ingram Micro
Tomasz Dąbek

Zajmujemy się logistyką e-commerce. Nasz – największy w Europie zakład tego typu, zlokalizowany w Świebodzinie – specjalizuje się w logistyce (przepakowywaniu, magazynowaniu, wysyłce) zwrotów ze sklepów internetowych, największych marek w branży fashion. Zaczęliśmy szukać wsparcia, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, żemusimy być dużo lepsi we wdrażaniu i utrzymaniu standardów pracy na kilkuset stanowiskach do przepakowywania, tak aby uzyskać i utrzymać wysoką wydajność.

Do współpracy przekonała nas wizja i zaproponowany koncept na cały projekt. Andrzej zaproponował mocne zaangażowanie naszego zespołu od samego początku, żeby to zespół właśnie był w pełni autorem zmian i usprawnień. Prace przebiegały bardzo płynnie i udało nam się zbudować mocne zaangażowanie pracowników. Najpierw wypracowaliśmy nowe sposoby pracy na stanowiskach do przepakowania, przetestowaliśmy je na mniejszym wycinku hali, potwierdziliśmy efekty i rozprzestrzeniliśmy nowe standardy na pozostałe stanowiska, żeby weszły wszystkim w krew i pomogły nam na stałe podnieść efektywność.

Doszliśmy do bardzo zadowalających efektów. Poprawiliśmy na stałe wydajność o ponad 20%. W przeliczeniu na liczbę stanowisk i wolumen roczny te efekty przerosły nasze oczekiwania. Od tego czasu ciągłe doskonalenia stało się dla nas nowym standardem i rozwijamy tę filozofię u siebie. Nadal sięgając po wsparcie kiedy mamy taką potrzebę.

Prezes Ceba Sp. z o.o.
Jarosław Cebula

Nieustannie zmieniające się potrzeby naszych Klientów oraz ciągle rosnący popyt spowodował, że nasze zasoby okazały się niewystarczające. Chcieliśmy, jak najlepiej, wykorzystać potencjał naszej organizacji, bez konieczności dodatkowych inwestycji, dlatego też zdecydowaliśmy się na doradztwo w zakresie optymalizacji naszych procesów.

Cały proces optymalizacji pozwolił nam zrozumieć, jak ważne jest wsparcie pracowników w bieżących zmianach oraz szczegółowe zrozumienie procesów. Przy współpracy z Łukaszem, przeorganizowaliśmy zarówno obszar administracyjny, jak i jeden z kluczowych obszarów produkcyjnych, co już na tym etapie, pozwoliło osiągnąć spektakularne efekty. W kluczowym obszarze, zwiększyliśmy wydajność z 450 szt. na zmianę do 700 szt. na zmianę. Współpracę z pomyślnością kontynuujemy i realizujemy kolejne usprawnienia.

Geldbach logo
Prezes Geldbach Polska Sp. z o.o.
Ireneusz Czarnecki

Zaczęliśmy szukać pomocy w usprawnieniach kiedy nie byliśmy w stanie przyjąć na magazyn systemowo naszych dostaw w założonym terminie. Towary czekały na przyjęcie nawet kilkanaście dni. Nie dostarczaliśmy również atestów na sprzedawane wyroby w terminie do Klientów, a wskaźnik terminowości dostaw był na takim poziomie, że lepiej o tym nie mówić głośno… Jesteśmy firmą handlową, która żyje z realizacji zamówień, więc sytuacja była dla nas bardzo nieprzyjemna.

Podczas wspólnych prac skupiliśmy się na usprawnieniu najważniejszych, wybranych przez zespół tematów i na stałym mierzeniu wskaźników na wizualizacji. Tych najważniejszych wskaźników, bo wcześniej staraliśmy się obserwować za dużo danych, nie wyciągając z nich wniosków. Andrzej skupił się przede wszystkim na wypracowaniu w nas systematyczności, żeby mierzyć, usprawniać i znowu mierzyć. Zadawał trudne pytania i prowadził nas do prostych, ale bardzo ważnych wniosków. Zaczęliśmy rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi i po roku kontynuujemy współpracę.

Do jakich efektów doprowadziły nas dyskusje o usprawnieniach? Uzyskaliśmy ponad 95% dostaw do Klientów w terminie. Na stałe zlikwidowaliśmy zaległości w wysyłaniu atestów do Klientów. Skróciliśmy czas przyjęcia towarów na magazyn o 25%. Zlikwidowaliśmy zbędne czynności na magazynie, które zabierały nam 39 dni roboczych w skali roku. Jedyne czego możemy żałować, to fakt, że za długo zwlekaliśmy z rozpoczęciem współpracy.

Właściciel RADZIOWI Sp. z o.o.
Radosław Witek

Jesteśmy producentem zdrowej żywności, którą dostarczamy do swoich klientów w całej Polsce m.in. poprzez https://www.cosdlazdrowia.pl/. Ze względu na bardzo szybki rozwój firmy, szczególnie w kanałach internetowych, potrzebowaliśmy wsparcia w usprawnieniu procesu pakowania i wysyłek do klientów. Naszym celem jest dostarczać zdrowie tak szybko, jak Klienci sobie tego życzą, albo nawet i szybciej.

Nasze pierwsze działania lean, jakie zdecydowaliśmy się przeprowadzić, to seria warsztatów, nakierowana na to, aby zespół firmy sam był w stanie identyfikować co i jak można usprawniać. Zależało nam, aby zespół nabył umiejętności do usprawniania swoich procesów, bo to zapewnia długotrwałe ciągłe doskonalenie i poprawę wyników. W przeprowadzeniu tych warsztatów zdecydowaliśmy się na pomoc Lean To Win, ze względu na ich bardzo konkretne doświadczenia, świetne case studies i super pozytywny kontakt z naszym zespołem. Lean to Win pokazał nam w jaki sposób mierzyć procesy na magazynie i jak je potem zoptymalizować, aby zyskać czas. Na niektórych procesach były to sekundy, na niektórych minuty. Wiele osób może myśli, że te sekundy to tylko kilka sekund, jednak jak pomnożymy to przez ilość procesów oraz ilość pracowników, to robią się godziny, które przekładają się na korzyści finansowe w przyszłości.

W efekcie już po kilku warsztatach zespół zobaczył, jak może o ponad 20% usprawnić proces pakowania. Nauczył się korzystać z bardzo konkretnych metod obserwacji i szybkich usprawnień. Dzisiaj już samodzielnie potrafi prowadzi te prace, ponieważ został tego bardzo dobrze przygotowany. Efektem “ubocznym” warsztatów była integracja pracowników między sobą, bo w codziennym natłoku pracy, po prostu nie mają czasu na przebywanie ze sobą. Na pewno ta integracja scala zespół, co prowadzi do poprawienia wydajności.

 

Właściciel EFFECT Ośrodek Szkoleń i Informacji
Joanna Jarosz-Opolka

Jesteśmy ośrodkiem oferującym szkolenia oraz doradztwo biznesowe dla firm, działającą na rynku od 20 lat. Jednym z naszych partnerów biznesowych jest Lean To Win.

Lean To Win przeprowadza dla nas szkolenia z zakresu metod Lean Management, takich jak TPM, SMED, 5S, TWI, Standaryzacja pracy, wprowadzanie KPI, budowanie kultury BHP.

Pracownicy LEAN TO WIN całą swoją wiedzę i doświadczenie przekazują w sposób przejrzysty i zrozumiały dla każdego uczestnika organizowanych przez nas szkoleń. Tematy omawiane podczas każdego szkolenia zostają ujęte w nowatorski i interesujący sposób, przez co znacząco podnoszą poziom świadomości uczestników. Wszystkie szkolenia prowadzone są metodą warsztatową, bazującą na dużej dawce przykładów z rzeczywistych wdrożeń i doświadczeń oraz spora ilość ćwiczeń przybliżających uczestnikom wykorzystanie omawianych rozwiązań w praktyce. Dlatego też z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę LEAN TO WIN, jako rzeczowego partnera do współpracy.

Komentarze uczestników szkoleń:

“Szkolenie bardzo interesujące, pozwalające poznać sposoby poprawienia organizacji pracy i jej wydajności.“

“Szkolenie to przede wszystkim praktyczne warsztaty zbliżające uczestników do przeniesienia omawianych rozwiązań na własne pole zawodowe. Niezwykle inspirujące, pomocne i ważne w każdej sekundzie.”

“Super szkolenie, dużo praktycznych przykładów, wiedza przekazana w jasny sposób. Polecam.”