Baza wiedzy - artykuły

pomysły na usprawnienie produkcji

3 pomysły na usprawnienie produkcji

Rosnąca inflacja, koszty materiałów i zatrudnienia. To wyzwania, z którymi mierzy się wielu przedsiębiorców na całym świecie. Również tych, którzy zajmują się wytwarzaniem dóbr. W jaki sposób poprawić wydajność, aby większe koszty nie musiały przekładać się na cenę towaru i dzięki temu zyskać przewagę konkurencyjną? Co można zrobić i od czego zacząć? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj więcej »
Metoda Lean Startup

Metoda lean startup — co to jest i czym różni się od lean management? 

Eric Rise wraz ze wspólnikiem mieli świetny pomysł na biznes. Pod koniec lat 90. XX wieku chcieli wykonać narzędzie dla studentów, które umożliwiałoby im stworzenie specjalnych profili, które następnie mogliby wysłać do potencjalnego pracodawcy. Pewnie miał to być taki LinkedIn, ale znaczenie, znacznie wcześniej. Zespół, który pracował nad projektem, był świetnie przygotowany. Wszyscy od założycieli po szeregowych pracowników pracowali wytrwale i wierzyli, że osiągną sukces. Mieli również do dyspozycji odpowiednią technologię i 40 milionów dolarów do wydania. Niestety produkt okazał się klapą – nie sprzedał się, potrzeby rynku w tamtym czasie były inne. Pieniądze nie wróciły do inwestorów. Jednak to co powstało, dzięki tej porażce, to metoda lean startup, o której przeczytasz w poniższym artykule.

Czytaj więcej »
Wyrównywanie szans na awans w firmach rodzinnych

Jak wyrównać szanse na awans w przedsiębiorstwie rodzinnym

Raporty i badania pokazują, że w firmy rodzinne są dobrze postrzegane przez pracowników [1]. Uważają oni, że jest w nich większa stabilność zatrudnienia. Podoba się im również, że proces decyzyjny przebiega w nich szybciej oraz fakt, że mają łatwiejszy dostęp do osób, które te decyzje podejmują. Jest jednak pewny mankament, który zauważają ludzie w firmach, a badania naukowe go potwierdzają — to członkowie rodzin częściej awansują na wyższe stanowiska i są lepiej traktowani przez przełożonych.

Czytaj więcej »
Wyzwania nestora część druga

Z jakimi wyzwaniami mierzy się nestor w firmie rodzinnej? Część 2

W pierwszej części artykułu o wyzwaniach nestora skupiliśmy się głównie na kwestiach związanych z sukcesją. Wspomnieliśmy o tym, że do tego procesu warto przygotować nie tylko samego sukcesora, ale również całe przedsiębiorstwo. W poniższym artykule napiszemy o utrzymywaniu dobrych relacji rodzinnych, zróżnicowaniu międzypokoleniowym oraz o roli mentora, jaką z pewnością pełni nestor w każdej firmie. Zaczynamy.

Czytaj więcej »
Wyzwania nestora

Z jakimi wyzwaniami mierzy się nestor w firmie rodzinnej? Część 1 – sukcesja

Niedawno w jednym z naszych artykułów przedstawiliśmy siedem wyzwań, z jakimi mierzy się sukcesor, który przejmuje lub już siedzi za sterami firmy rodzinnej. Opisaliśmy, między innymi, co zrobić, aby zostać zaakceptowanym jako nowy lider oraz aby wprowadzić podejście procesowe. Wspomnieliśmy ponadto o tym, jak zmienić kulturę organizacji i zwiększyć elastyczność firmy. Tym razem chcemy pochylić się nad nestorem w organizacjach familijnych. Kim on jest? Jakie są jego obawy i wyzwania. To pierwszy z cyklu artykułów na ten temat. Zapraszamy do lektury i dyskusji w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej »
Diagram spaghetti - tytułowe

Przepis na spaghetti à la lean 😉

Jeżeli chcieliście się dowiedzieć, jak przygotować tę włoską potrawę w najbardziej optymalny sposób, bez marnotrawstw, o 1% lepszą niż ostatnio – to niestety muszę Was zmartwić. Dlaczego? Bo co prawda będzie o spaghetti, ale jednak pozostaniemy przy usprawnianiu produkcji i usług oraz zwiększaniu wydajności.

Czytaj więcej »

Metoda Kaizen – więcej niż system sugestii pracowniczych  

Chociaż kaizen to japońskie słowo oznaczające zmiany na lepsze, to od wielu lat funkcjonuje w słownikach innych języków, gdzie oznacza po prostu ciągłe doskonalenie. Wyraz ten znany jest również w Polsce, gdzie nierzadko kojarzony jest ze skrzynką na pomysły pracowników na usprawnienie firmy. Jednak kaizen to coś znacznie więcej niż system sugestii. A czym dokładnie jest? Skąd się wziął? Jak można go wykorzystać? Gdzie go stosować? Jakie są rodzaje kaizen? Jakimi zasadami kierować się, aby szybko i skutecznie poprawić działanie firmy? O tym właśnie jest ten artykuł. Zaczniemy jednak od pewnej sportowej historii.

Czytaj więcej »
VSM

Czym jest Mapowanie Strumienia Wartości (VSM)

Mapowanie Strumienia Wartości (ang. Value Stream Mapping) należy do najważniejszych metod wykorzystywanych przez lean. Głównie dlatego, że dzięki rzetelnemu prześledzeniu tego, jak wygląda obecnie proces w danym przedsiębiorstwie, pozwala na eliminowanie tych jego elementów, które uznane są za straty. A to właśnie nimi zajmuje się szczupłe zarządzanie. Na czym polega VSM? Kiedy warto go stosować? Jakie są fazy procesu? Co mówią o nim badania naukowe? Jak wygląda przykładowe użycie tej metody w firmie? Jeśli przeczytasz artykuł do końca, z pewnością otrzymasz odpowiedzi na te pytania.

Czytaj więcej »

Lean to Win - konsultacje lean dla firm rodzinnych

Lean to Win to firma, która pomaga firmom rodzinnym w usprawnianiu i zarabianiu. Wykorzystując narzędzia lean management i wieloletnie doświadczenie. Dowiedz się, jak pracujemy, kim jesteśmy i poznaj nasze największe sukcesy z wdrażania lean w firmach rodzinnych.