Baza wiedzy - artykuły

Metoda Kaizen – więcej niż system sugestii pracowniczych  

Chociaż kaizen to japońskie słowo oznaczające zmiany na lepsze, to od wielu lat funkcjonuje w słownikach innych języków, gdzie oznacza po prostu ciągłe doskonalenie. Wyraz ten znany jest również w Polsce, gdzie nierzadko kojarzony jest ze skrzynką na pomysły pracowników na usprawnienie firmy. Jednak kaizen to coś znacznie więcej niż system sugestii. A czym dokładnie jest? Skąd się wziął? Jak można go wykorzystać? Gdzie go stosować? Jakie są rodzaje kaizen? Jakimi zasadami kierować się, aby szybko i skutecznie poprawić działanie firmy? O tym właśnie jest ten artykuł. Zaczniemy jednak od pewnej sportowej historii.

Czytaj więcej »
VSM

Czym jest Mapowanie Strumienia Wartości (VSM)

Mapowanie Strumienia Wartości (ang. Value Stream Mapping) należy do najważniejszych metod wykorzystywanych przez lean. Głównie dlatego, że dzięki rzetelnemu prześledzeniu tego, jak wygląda obecnie proces w danym przedsiębiorstwie, pozwala na eliminowanie tych jego elementów, które uznane są za straty. A to właśnie nimi zajmuje się szczupłe zarządzanie. Na czym polega VSM? Kiedy warto go stosować? Jakie są fazy procesu? Co mówią o nim badania naukowe? Jak wygląda przykładowe użycie tej metody w firmie? Jeśli przeczytasz artykuł do końca, z pewnością otrzymasz odpowiedzi na te pytania.

Czytaj więcej »

Lean to Win - konsultacje lean dla firm rodzinnych

Lean to Win to firma, która pomaga firmom rodzinnym w usprawnianiu i zarabianiu. Wykorzystując narzędzia lean management i wieloletnie doświadczenie. Dowiedz się, jak pracujemy, kim jesteśmy i poznaj nasze największe sukcesy z wdrażania lean w firmach rodzinnych.