Baza wiedzy - artykuły

rozwiazywanie problemów według lean management

PDCA, 5 Why i inne metody rozwiązywania problemów według lean management

Każde przedsiębiorstwo nieustanie musi sobie radzić z wyzwaniami. Zdarza się to nawet w najlepiej zarządzanych firmach. To czym różnią się między sobą organizacje to sposoby, których używają, aby poradzić sobie z powstałymi problemami, jaką kulturę rozwiązywania trudnych spraw preferują. W artykule przedstawimy metody, z których korzysta lean management w sytuacjach problemowych.

Czytaj więcej »
Klęska urodzaju, nagły wzros zamówień

Klęska urodzaju, czyli jak zarządzać, gdy zamówień jest za dużo

Wzrost liczby zamówień, większe obroty i zyski, lepsze wskaźniki finansowe – to cel każdego przedsiębiorstwa. Obecnie w ekonomii dominuje pogląd, że firma osiąga sukces, kiedy z roku na rok zarabia coraz więcej. Nic więc dziwnego, że wszystkie decyzje biznesowe są podporządkowane znalezieniu sposobu na zwiększenie zamówień, czy zmniejszeniu kosztów. Dziwić więc może, że jednym z problemów, przed którym mogą stanąć właściciele jest zbyt duża liczba zamówień – pewnego dnia, z różnych przyczyn, zaczyna wpływać ich więcej. Początkowo zarząd jest zadowolony, sytuacja jest pod kontrolą, jednak przychodzi taki moment, że pojawia się tytułowa klęska urodzaju. Zamówień nie da się już realizować zgodnie z polityką firmy. Nie ma materiałów do produkcji, pracownicy są zmęczeni, a nowi dopiero się rekrutują lub szkolą. Zarówno nowi jak i starzy klienci zaczynają się niecierpliwić i być coraz bardziej niezadowoleni z jakości obsługi i produktów. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy lean management może pomóc? Jak sprawić, żeby to wyzwanie stało się świetną okazją do dalszego rozwoju firmy? Oto niektóre pytania, na które odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czytaj więcej »
Zaangażowanie - co zrobić, aby było wyższe

Co zrobić, aby pracownicy czuli się zaangażowani i bardziej odpowiedzialni za sukces firmy? Jak może pomóc w tym lean management?

Osoba, czująca odpowiedzialność za firmę, w której pracuje, to skarb. Można jej zaufać i budować z nią śmiałe wizje przedsiębiorstwa. Kluczową i niezbędną kwestią, która wpływa na chęć brania tej odpowiedzialności, jest zaangażowanie. A z nim bywa różnie. Jak się okazuje, większość zatrudnionych, w Polsce i na świecie, nie jest zaangażowana w swoją pracę. Dobitnie pokazują to wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa w 2022 roku i opublikowanych w raporcie State of the Global Workplace 2023, który wskazuje, że na świecie jedynie 23% pracowników jest oddanych swojej pracy. W Polsce jest jeszcze gorzej — wskaźnik ten wynosi zaledwie 14%. Skąd takie niskie statystyki? Czy zjawisko cichej rezygnacji ma z tym coś wspólnego? Co zrobić, aby podnieść poziom zaangażowania w pracę i zwiększyć wśród pracowników poczucie odpowiedzialności za sukces firmy? O tym w poniższym artykule.

Czytaj więcej »
Przedsiębiorca na urlopie

Co zrobić, aby nie odbierać telefonu na urlopie? Czy to w ogóle możliwe w stale rozwijającej się firmie? Przewodnik dla przedsiębiorców

Urlop to czas, który poświęcamy na relaks, regenerację sił i oderwanie się od codziennych obowiązków. Powinni z niego korzystać również przedsiębiorcy, którzy według raportu PARP (1) spędzają średnio 6 godzin tygodniowo więcej na pracy. Jednak dla wielu właścicieli biznesów wakacje to czas niepokoju i nieustannego sprawdzania telefonu w obawie przed nagłymi problemami czy pilnymi sprawami. Przedsiębiorco, z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby ze spokojem chodzić po górach lub pływać w morzu oraz dlaczego warto zrobić sobie kilka dni przerwy. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej »
Rozwój pracowników z matrycą kompetencji

Matryca kompetencji (skills matrix) — czym jest, po co ją tworzyć i jak pomaga pracownikom i zespołom w zarządzaniu?

Czy znasz wszystkie umiejętności swoich pracowników? Czy wiesz, nad jakimi kluczowymi kompetencjami powinni popracować członkowie zespołu w twojej firmie? Te informacje często okazują się niezwykle ważne, kiedy szukamy zastępstwa lub chcemy sprawdzić, czy zatrudnione przez nas osoby będą w stanie pracować w nowym projekcie. Nie zawsze jednak znamy odpowiedzi na powyższe pytania. Ale na szczęście jest proste narzędzie zarządzania wizualnego — matryca kompetencji. W łatwy i przejrzysty sposób pozwala ona zaplanować rozwój poszczególnych osób i dobrać pracowników tak, aby wzajemnie się oni uzupełniali. Pomaga w zarządzaniu zespołem i w ciągłym doskonaleniu umiejętności. Jak zbudować matrycę kompetencji i czym właściwie ona jest? Przeczytaj poniższy tekst, poznaj odpowiedzi na powyższe pytania i wprowadź to narzędzie, z sukcesem, w swojej firmie. 

Czytaj więcej »
pomysły na usprawnienie produkcji

3 pomysły na usprawnienie produkcji

Rosnąca inflacja, koszty materiałów i zatrudnienia. To wyzwania, z którymi mierzy się wielu przedsiębiorców na całym świecie. Również tych, którzy zajmują się wytwarzaniem dóbr. W jaki sposób poprawić wydajność, aby większe koszty nie musiały przekładać się na cenę towaru i dzięki temu zyskać przewagę konkurencyjną? Co można zrobić i od czego zacząć? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj więcej »
Metoda Lean Startup

Metoda lean startup — co to jest i czym różni się od lean management? 

Eric Rise wraz ze wspólnikiem mieli świetny pomysł na biznes. Pod koniec lat 90. XX wieku chcieli wykonać narzędzie dla studentów, które umożliwiałoby im stworzenie specjalnych profili, które następnie mogliby wysłać do potencjalnego pracodawcy. Pewnie miał to być taki LinkedIn, ale znaczenie, znacznie wcześniej. Zespół, który pracował nad projektem, był świetnie przygotowany. Wszyscy od założycieli po szeregowych pracowników pracowali wytrwale i wierzyli, że osiągną sukces. Mieli również do dyspozycji odpowiednią technologię i 40 milionów dolarów do wydania. Niestety produkt okazał się klapą – nie sprzedał się, potrzeby rynku w tamtym czasie były inne. Pieniądze nie wróciły do inwestorów. Jednak to co powstało, dzięki tej porażce, to metoda lean startup, o której przeczytasz w poniższym artykule.

Czytaj więcej »
Wyrównywanie szans na awans w firmach rodzinnych

Jak wyrównać szanse na awans w przedsiębiorstwie rodzinnym

Raporty i badania pokazują, że w firmy rodzinne są dobrze postrzegane przez pracowników [1]. Uważają oni, że jest w nich większa stabilność zatrudnienia. Podoba się im również, że proces decyzyjny przebiega w nich szybciej oraz fakt, że mają łatwiejszy dostęp do osób, które te decyzje podejmują. Jest jednak pewny mankament, który zauważają ludzie w firmach, a badania naukowe go potwierdzają — to członkowie rodzin częściej awansują na wyższe stanowiska i są lepiej traktowani przez przełożonych.

Czytaj więcej »
Wyzwania nestora część druga

Z jakimi wyzwaniami mierzy się nestor w firmie rodzinnej? Część 2

W pierwszej części artykułu o wyzwaniach nestora skupiliśmy się głównie na kwestiach związanych z sukcesją. Wspomnieliśmy o tym, że do tego procesu warto przygotować nie tylko samego sukcesora, ale również całe przedsiębiorstwo. W poniższym artykule napiszemy o utrzymywaniu dobrych relacji rodzinnych, zróżnicowaniu międzypokoleniowym oraz o roli mentora, jaką z pewnością pełni nestor w każdej firmie. Zaczynamy.

Czytaj więcej »
Wyzwania nestora

Z jakimi wyzwaniami mierzy się nestor w firmie rodzinnej? Część 1 – sukcesja

Niedawno w jednym z naszych artykułów przedstawiliśmy siedem wyzwań, z jakimi mierzy się sukcesor, który przejmuje lub już siedzi za sterami firmy rodzinnej. Opisaliśmy, między innymi, co zrobić, aby zostać zaakceptowanym jako nowy lider oraz aby wprowadzić podejście procesowe. Wspomnieliśmy ponadto o tym, jak zmienić kulturę organizacji i zwiększyć elastyczność firmy. Tym razem chcemy pochylić się nad nestorem w organizacjach familijnych. Kim on jest? Jakie są jego obawy i wyzwania. To pierwszy z cyklu artykułów na ten temat. Zapraszamy do lektury i dyskusji w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej »
Diagram spaghetti - tytułowe

Przepis na spaghetti à la lean 😉

Jeżeli chcieliście się dowiedzieć, jak przygotować tę włoską potrawę w najbardziej optymalny sposób, bez marnotrawstw, o 1% lepszą niż ostatnio – to niestety muszę Was zmartwić. Dlaczego? Bo co prawda będzie o spaghetti, ale jednak pozostaniemy przy usprawnianiu produkcji i usług oraz zwiększaniu wydajności.

Czytaj więcej »

Lean to Win - konsultacje lean dla firm rodzinnych

Lean to Win to firma, która pomaga firmom rodzinnym w usprawnianiu i zarabianiu. Wykorzystując narzędzia lean management i wieloletnie doświadczenie. Dowiedz się, jak pracujemy, kim jesteśmy i poznaj nasze największe sukcesy z wdrażania lean w firmach rodzinnych.