Rośniemy o 36% rocznie – jakie usprawnienia pozwalają nam osiągać takie wyniki – Case Study POLTRA

W trakcie Konferencji “Jak zmierzyć i usprawnić biznes” swoje wystąpienie mieli Bartłomiej Urban i Maciej Urban z firmy Poltra. Firma została założona przez rodziców Bartka i Maćka na początku lat 90. Jej celem jest dostarczanie nowoczesnych rozwiązań dla branży narzędziowej. Przez ponad 30 lat przedsiębiorstwo to rozwijało się poszerzając sprzedawany asortyment,  wprowadzając system zarządzania jakością, a ostatnio implementując metody oparte na lean management. O czym opowiadali Bartek z Michałem?Jakie techniki w przypadku Poltry okazały się skuteczne? Z jakimi wyzwaniami mierzyli się podczas wprowadzania szczupłego zarządzania oraz jaki był wkład Lean To Win w sukces przedsiębiorstwa? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Korzyści dla Poltry po współpracy z Lean To Win?

 • wzrost obrotów o 36% rocznie,
 • skrócenie procesy wyceny dla klienta z 5 dni do 24 godzin,
 • poprawa efektywności o 32%,
 • uporządkowanie kluczowych wskaźników efektywności (KPI) w firmie,
 • otwarcie się na pomysły usprawnień, które pochodzą od pracowników.

Krótka historia Poltra sp. z o.o. 

Początki firmy to czas transformacji ustrojowych, można więc śmiało napisać, że była to jedna z pierwszych polskich firma. Początkowo zajmowała się dystrybucją narzędzi dla przemysłu maszynowego. Przez kolejne lata poszerzała asortyment sprzedawanych produktów i stawiała na jakość świadczonych usług uzyskując certyfikat Systemu Zarządzania Jakością (ISO9001:2000) w 2003 roku. W tym samym czasie została opracowana nowa strategia, która pozwoliła na stworzenie sieci sprzedaży w całej Polsce, a dodatkowo opierała się również na długoletniej pracy z klientem. Nie chodziło już tylko o sprzedaż, ale o doradzanie w doborze najlepszej technologii i wdrażanie jej u klienta. 

 Od tego zaczynaliśmy...

W 2011 roku firma rozpoczęła produkcję narzędzi skrawających (m.in. wierteł i frezów). Obecnie Poltra to 110 zatrudnionych osób, co miesiąc obsługuje 1600 zakładów produkcyjnych, którym przedsiębiorstwo nie tylko dostarcza narzędzi, ale dodatkowo doradza i optymalizuje procesy produkcyjne. Obroty firmy rosną o 36% rocznie. Swój sukces zawdzięcza optymalizacji procesów produkcyjnych, sprzedażowych, a nawet tych w dziale księgowości. Część z nich oparta jest o metody lean i została wprowadzona z pomocą naszej firmy – Lean To Win. 

Lean w magazynie

Jednym z wyzwań było wprowadzenie metod lean w magazynie. Celem było całkowite wyeliminowanie błędów w wysyłaniu narzędzi do klientów. Początkowo zespół był niechętny wprowadzaniu zmian. Uważał, że nie da się zmniejszyć liczby pomyłek i że projekt nie może się udać. Ale jak mawiają w Poltrze – trudne projekty należy wykonać jak najszybciej – dlatego prędko rozpoczęli działania i wkrótce po tym mogli cieszyć się pierwszymi sukcesami. Co pomogło:

 • wizyty benchmarkowe, dzięki którym podpatrzyli, jak działają magazyny, w których błędów jest wyjątkowo mało, 
 • stworzenie własnej aplikacji, 
 • szkolenia z lean i jak mówić językiem korzyści, 
 • znalezienie lidera projektu, który będzie zarządzał projektem, 
 • zrozumienie, że pracownik jest elementem całego procesu. 

To wszystko sprawiło, że zespół otworzył się, zobaczył,  że zmiany są możliwe. Teraz w magazynie pracuje grupa ludzi, która jest zaangażowana i sama chce sprawdzać i testować nowe rozwiązania. Sukces we wprowadzaniu lean w magazynie zachęcił do rozwoju tych metod również w innych działach firmy. 

Dlaczego Poltra zdecydowała się na współpracę z Lean To Win

Dla firmy było jasne, że chce się rozwijać. Jednak, aby to zrobić potrzebne było zaangażowanie pracowników i zarządzających do zmian. Lean był przepustką do tego, jak współpracować z ludźmi. Łatwiej pracować z tymi, którzy są uświadomieni, a Lean To Win pomogło w mówieniu do pracowników językiem korzyści i działaniu właśnie na świadomość. Maciek i Bartek przyrównują pracę doradców Lean To Win do trenerów osobistych. Osób, które mają doświadczenie z różnych branż, którzy wcześniej mierzyli się z wieloma problemami. Dzięki temu, szybciej są w stanie dojść do pewnych wniosków i proponują różne rozwiązania. 

Jak Lean To Win pomogło firmie Poltra?

Przede wszystkim Lean To Win postawiło na angażowanie zespołu w usprawnienia. Jeśli ludzie będą wiedzieć, czym jest szczupłe zarządzanie i po co optymalizować procesy – łatwiej będzie im proponować własne rozwiązania. Zespół stanie się też bardziej zmotywowany do działania. W tym aspekcie pomogły warsztaty i szkolenia z budowania świadomości. 

Poltra wraz z Lean To Win przeprowadziła również mapowanie procesów. Ich siłą było uświadomienie zespołowi, że każdy jest elementem całości, że to, co robi jedna osoba, ma wpływ na kolejne. 

Doskonałym przykładem procesu, który został skrócony był ten związany z tworzeniem wyceny dla klientów. Kiedyś trwał on 5 dni. Po zmapowaniu i poprawieniu komunikacji, skrócono go do 24 godzin. 

Dodatkowo wspólnie ustalono cele, jakie mają być osiągnięte, a Bartek z Maćkiem nadzorują i regularnie sprawdzają, czy są one realizowane. 

Uporządkowano również sprawy związane ze wskaźnikami w firmie, które zaczęły służyć jako metoda komunikacji. Obecnie w firmie najważniejsze są wyniki przedstawione na tablicy. Tradycyjnej dla pracowników centrali, wirtualnej dla zespołu handlowego, który znajduje się na terenie całej Polski. Wskaźniki pomogły również w podejmowaniu decyzji

Wspólnie z Lean To Win pracowano nad zmianą kultury organizacyjnej oraz nad tworzeniem jej wartości. Co ciekawe, firma daje też przestrzeń na popełnianie błędów – “Uczymy się każdego dnia. Nie szukamy winnych, a dobrych rozwiązań i projektów” – mówił podczas wystąpienia Bartłomiej Urban. 

Poltra jest również otwarta na pomysły i usprawnienia od pracowników. Zachęca do zostawiania swoich propozycji i stara się, angażować ludzi do ich realizacji. 

Ciągłe doskonalenie i ciągłe wyzwania

Ostatnie lata dla Poltry to nowe wyzwania. W 2018 firma przeniosła się do nowo wybudowanej siedziby w Stalowej Woli. Dodatkowo na produkcji wprowadzone zostały roboty, które wykonują pracę w weekendy bez nadzoru operatorów. Chociaż automatyzacja produkcji widziana była jako spore zagrożenie przez pracowników, to okazało się, że dzięki niej firma jeszcze bardziej przyspieszyła. Zatrudnienie zamiast się obniżyć, wzrosło. Spadł za to koszt roboczogodziny, co przełożyło się na poprawę efektywności o 32%

Zaangażowanie Bartka i Maćka w wieloprocesowe doskonalenie oraz związane z nim ciągłe podnoszenie poprzeczki dopingują zespół, który jest coraz bardziej zgrany i gotowy na kolejne wyzwania. A te z pewnością będą się pojawiać dopóki Bartek i Maciek będą mieć wpływ na zarządzanie firmą. 

Osiągnij lepsze wyniki z Lean To Win

Co m. in. osiągnęła Poltra sp. z o.o. dzięki współpracy z nami?

 • poprawiła efektywność pracy o 32%,
 • doprowadziła do wzrostu obrotu o 36%,
 • skróciła proces tworzenia oferty z 5 dni do 24h, 
 • uporządkowała KPI w firmie, 
 • zaangażowała pracowników do wspólnego usprawniania

A może tak jak Poltra chcesz, aby Twoja firma osiągnęła zadowalające wyniki? Skorzystaj z naszego doświadczenia i dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie w optymalizacji produkcji czy sprzedaży. Co możemy zrobić, aby zwiększyć zaangażowanie pracowników do rozwoju i ciągłego doskonalenia. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. Wypełnij poniższy formularz i umów się na spotkanie już dziś. 

Zobacz również: 

Metoda Kaizen – więcej niż system sugestii pracowniczych  

Teraz Twoja kolej - napisz do nas i umów się na bezpłatną konsultację.