Leannowacje, czyli technologie i trendy w szczupłym zarządzaniu

Jak każda dziedzina, również lean management nie pozostaje obojętny na nowości rynkowe.  Przyglądnijmy się zatem najnowszym trendom w zakresie szczupłego zarządzania. Zobaczmy, jak aplikacje na smartfony zmieniają procesy ciągłego doskonalenia. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które pomagają wprowadzać lean i zarządzać tymi zmianami. Sprawdźmy, jakie nowe technologie mogą być użyte do udoskonalania przedsiębiorstw.

Nowe technologie w służbie lean – drukarki 3D

Chociaż patent na drukarkę 3D został przyznany 1986 roku Charlesowi Hullowi, to dynamiczny rozwój tej technologii można zauważyć dopiero w ostatnich latach. Druk 3D to proces wytwarzania obiektów trójwymiarowych do którego wykorzystuje się modele komputerowe. Początkowo drukarki te były używane głównie przez naukowców oraz wielkie korporacje, które było stać na tego typu sprzęt. Obecnie zarówno same drukarki 3D, jak i potrzebne materiały eksploatacyjne, z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne. Ich potencjał został również zauważony przez osoby, które zajmują się lean management. Jak tego typu aparatura może pomóc w szczupłym zarządzaniu?

Jednym z jego ważnych celów jest dążenie do skrócenia czasu wytwarzania i oczekiwania, od momentu złożenia zamówienia do otrzymania produktu (tzw. lead time). Technologia druku 3D często jest w stanie w tym pomóc. Szczególnie, kiedy klient składa zamówienie na nietypowy produkt. Można go wtedy szybko zaprojektować, wydrukować i dostarczyć kontrahentowi. A to wszystko bez konieczności dokonywania zmian w funkcjonującej linii produkcyjnej. 

Ponadto technologia druku przestrzennego pozwala na eliminowanie dużej ilości strat – ilości materiału, który jest wykorzystywany do produkcji. To także redukcja potrzebnego sprzętu oraz narzędzi.

Druk 3D to również tańszy i, przede wszystkim, szybszy sposób na tworzenie prototypów nowych produktów lub części. 

Internet rzeczy a lean management

Czym jest internet rzeczy? To nic innego, jak podłączenie sprzętu do internetu. Mówiąc o tej technologii najczęściej myślimy o telewizorze, na którym możemy przeglądać strony www i oglądać filmy z YouTube. Ewentualnie o innym sprzęcie domowym, którym możemy sterować za pomocą smartfona. Wciąż w fazie eksperymentów pozostają pomysły z lodówkami, które same zamówią mleko w lokalnym sklepie, kiedy weźmiemy z niej ostatni karton. Ale internet rzeczy jest i coraz częściej będzie wykorzystywany w firmach produkcyjnych. To tam maszyny są lub będą podłączane do internetu. Wszystko po to, aby monitorować działania sprzętu, raportować błędy, przestoje i liczyć czasy trwania operacji. Dzięki temu zarządzający będą z bardzo dużą dokładnością wiedzieli, jak działa linia produkcyjna, i co w pierwszej kolejności najlepiej usprawnić. Jest to potężne narzędzie dla leanowców, którzy będą mieli bieżący dostęp do danych, które teraz często trudno jest zmierzyć, przez co pomiary zdarzają się incydentalnie.

Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona

To kolejne dwie technologie, które mogą pomóc wdrożyć lean w przedsiębiorstwie. Rzeczywistość wirtualna (VR) to technologia, która polega na tworzeniu obrazu 3D przy pomocy technologii informatycznych. Doświadczyć VR można zakładając specjalne okulary. Naszym oczom ukazuje się nowy świat. Często jest on kojarzony jest z grami komputerowymi. Rzeczywistość rozszerzona (AR) to technologia, do której wystarczy już zwykły smartfon. Możemy np. nanieść wirtualne obiekty na widok z kamery. Technologia ta wykorzystywana jest również przez twórców gier. Na przykład, w bardzo popularnej swego czasu grze PokemonGo. 

W lean management VR i AR służą przede wszystkim do szkolenia pracowników. Dzięki tym technologiom można np. zaprojektować, jak będzie wyglądał proces i czy należy wprowadzać w nim zmiany. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość pomagają również tworzyć specjalne symulacje, które są kontrolowane przez szkolących się pracowników do rozwiązywania problemów i zrozumienia, czym jest lean management. 

Zaawansowana analiza danych

Internet rzeczy z pewnością poprawi dokładność obliczeń. Jednak nie trzeba go posiadać, żeby już teraz opierać swoje decyzje na danych. Warto śledzić KPI, aby mieć pełny ogląd sytuacji w firmie i wiedzieć, czy obrana strategia przedsiębiorstwa jest realizowana. (Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu o wskaźnikach). Warto więc mieć odpowiednie oprogramowanie, które ułatwi dostęp do danych, porównywanie ich i korelowanie. Takim nowoczesnym rozwiązaniem może być, wspierana przez nas,  aplikacja Heartly. Narzędzie to pozwala na dostęp do wszystkich informacji za pomocą smartfona czy tabletu. Można więc monitorować działanie firmy będąc w delegacji. Kokpit pomaga w zarządzaniu wizualnym – pełny jest wykresów i tabel. I to ty decydujesz, które wskaźniki śledzić i jak je liczyć.

Lean w smartfonie

Wprowadzenie zmian w organizacji tylko za pomocą aplikacji jest niemożliwe. Leanowanie zakładu produkcyjnego to złożony proces, w którym udział biorą pracownicy operacyjni i zarząd. Konieczne jest zrozumienie filozofii i systematyczne wdrażanie zmian z wykorzystaniem poznanych metod lean. Ale przede wszystkim ciągłe doskonalenie to oddanie głosu i sprawczości samym zatrudnionym, tak aby mogli poprawiać swoje działania i otoczenie w którym pracują. Aplikacje mogą pełnić funkcję wspierające i kontrolujące. Zarówno w AppStore jaki Google Play można znaleźć kilka aplikacji, które ułatwią implementację lean management w przedsiębiorstwach. Zazwyczaj jest to oprogramowanie np. ułatwiające zgłaszanie przez pracowników swoich sugestii. Zamiast montować tradycyjną skrzynkę na pomysły pracowników w pokoju socjalnym, można zachęcić ich do pobrania aplikacji i wysłania takiego zgłoszenia – anonimowo lub nie – za jej pomocą. To może być duże ułatwienie, szczególnie jeśli w zespole jest sporo osób z młodszego pokolenia. 

Można również znaleźć kilka aplikacji, które pomogą w zarządzaniu samymi projektami takie jak na przykład wirtualne tablice kanban.

Co jeszcze czeka lean?

W niektórych środowiskach słychać głosy, że wraz z wprowadzeniem pełnej automatyzacji i robotyzacji fabryk, lean management straci na znaczeniu lub nawet przestanie być potrzebny. Jednak na razie nic na to nie wskazuje. Nawet (a może w szczególności) w firmach, w których automatyzacja jest na bardzo wysokim poziomie, wciąż pojawiają się nowe wyzwania dla konsultantów. Lean, jak próbowałem wykazać powyżej, korzysta również z nowych technologii, przez to ciągle się rozwija. Myślę, że ciągłe doskonalenie odegra ważną rolę w kilku dziedzinach. Chociażby we wprowadzaniu rozwiązań ekologicznych. Coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce tworzy strategie zrównoważonego rozwoju. W nich swoje miejsce, jak najbardziej, może znaleźć szczupłe zarządzanie. Dla tej filozofii sprawy takie jak, minimalizowanie strat, zmniejszenie zużycia energii i wody, czy ponowne użytkowanie rzeczy, które można wykorzystać, jest bardzo ważne. 

Każda technologia potrzebuje czasu, aby zostać przyjęta. Pewnie za kilka lat część z wymienionych wyżej nowinek stanie się codziennością lean management. Inne przestaną być ciekawe i zostaną wyparte przez jeszcze nowsze rozwiązania. Ważne jest też, aby pamiętać, że technologie to jedynie środki do osiągnięcia celu, a w lean management ważne jest zrozumienie idei ciągłego doskonalenia, przekonania i zaangażowania pracowników oraz zarządu do wprowadzania nowych rozwiązań i chęci zmiany. 

 

 

Zobacz również: 

7 klasycznych i 2 współczesne marnotrawstwa w firmach produkcyjnych – Lean to Win

Przepis na innowacyjne przedsiębiorstwo, czyli strategia Grupy CCC – Lean to Win

Kto wyśmiewa KPI? Czyli wskaźniki zarządcze – co to jest, kiedy i dlaczego je stosować oraz jak przekonać do nich pracowników – Lean to Win 

Przestań walczyć z oporem, czyli jak z sukcesem wprowadzić zmianę w firmie rodzinnej? – Lean to Win 

 

Źródła: 

https://cyfrowapolska.org/wp-content/uploads/2020/11/Raport_Rynek-IOT_2020_net.pdf?fbclid=IwAR161N-T6_kg0PpW03yn9lnqdwCgd9AAWW3vjDdBsWejKUk8UOlc0g5ytsw

https://www.newcastlesys.com/blog/five-new-trends-in-lean-manufacturing-you-will-want-to-know-about

https://fourprinciples.com/expert-opinion/is-lean-manufacturing-still-relevant-in-2021-and-beyond/

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23311975.2020.1781995

https://planet-lean.com/focus/lean-digital/

BIM, Augmented and Virtual Reality empowering Lean Construction Management: a project simulation gam