Optymalizacja produkcji z lean management
Czy da się poprawić efektywność linii produkcyjnej? Jakich metod do tego użyć? Które są skuteczne? To pytania, na które chciałby znać niejeden właściciel, prezes czy kierownik hali. Optymalizacja produkcji jest możliwa i istnieje sporo metod, które na to pozwalają. Jedną z nich jest lean management.
Czym jest lean management?
Lean to filozofia, koncepcja zarządzania firmą, która stawia na eliminowanie marnotrawstw i zwiększaniu wartości dodanej. Dzięki zastosowaniu jej w firmie możliwe jest optymalizowanie nie tylko procesów produkcyjnych, ale również usług.
Optymalizacja produkcji - przykładowe metody lean
Istnieje wiele metod lean management, dzięki którym optymalizacja produkcji nabierze tempa. Wśród metod i technik szczególnie przydatnym w procesie wytwarzania dóbr są:
SMED
SMED (ang. Single Minutes Exchange of Die), czyli metoda, dzięki której można maksymalnie skrócić przezbrojenie. To z kolei pozwala na zmniejszanie wielkości danych partii produkcyjnych. Umożliwia również zmniejszenie zapasów. Optymalizuje wykorzystanie zasobów ludzki a także maszynowych. To z kolei pozwala na zwiększenie elastyczności firmy i lepsze dopasowanie rodzaju asortymentu do popytu.
Balansowanie linii produkcyjnej
Balansowanie linii produkcyjnej pozwala na podniesienie efektywności procesów dzięki optymalnemu i równomiernemu obciążeniu poszczególnych maszyn oraz stanowisk pracy. Celem tej metody jest dążenie do pełnej płynności procesu produkcji.
Przeczytaj również: Czym jest balansowanie linii produkcyjnej? Wyjaśniamy na przykładzie firmy Luxon LED
Kaizen
Kaizen to japoński sposób postępowania w biznesie, którego celem jest nieustanne poprawiania procesów zarządzania i optymalizacja produkcji. Kaizen dotyczy wszystkich szczebli funkcjonowania firmy. Dzięki stopniowemu doskonaleniu poszczególnych aspektów działania firmy prowadzi do m. in. skrócenia czasu trwania procesu, lepszej jakości, zmniejszeniu kosztów, poprawy ergonomii stanowisk pracy. Pomagają w tym również inne metody lean management.
Kaizen to filozofia ciągłego doskonalenia. Często mówi się o zmianie trybu życia. Kazien to nieustanne dążenie do ulepszania i standaryzowania.
Więcej o metodach szczupłego zarządzania przeczytasz w naszym słowniku lean. Sporo piszemy też na naszym blogu – lean dla firm.
Doświadczenie Lean To Win
Dokonaliśmy optymalizacji produkcji w dziesiątkach fabryk w Polsce. Nasi konsultanci pracują nieustannie zdobywając doświadczenie i wiedzę. Pracowaliśmy dla wielu branż: spożywczej, narzędziowej, hutniczej i wielu innych.
Chcesz wiedzieć, więcej zapraszamy do podstrony z case study prezentującym skuteczne transformacje lean.
Transformacja lean - jak ją rozpocząć?
Zastanawiasz się rozpocząć transformację lean? Co zrobić, aby procesy w Twojej firmie przyspieszyły i generowały znacznie mniej strat? Chcesz zmotywować pracowników i zwiększyć ich zaangażowanie? Umów się na bezpłatną konsultację i porozmawiaj z naszym konsultantem.
Bezpłatne konsultacje
Chcesz zoptymalizować produkcję, ale nie wiesz od czego zacząć? Dobrym rozwiązaniem są konsultacje lean. Podczas 45 minutowego spotkania z naszym konsultantem strategicznym będziesz mógł(a) porozmawiać o trapiących Cię problemach i dowiedzieć się, jakie są ich rozwiązania.
Nie wahaj się i umów się już teraz korzystając z poniższego formularza.
Więcej o lean management
Więcej o lean management znajdziesz w naszej bazie wiedzy. Zachęcamy do przeczytania artykułów:
Rośniemy o 36% rocznie – jakie usprawnienia pozwalają nam osiągać takie wyniki – Case Study POLTRA
7 klasycznych i 2 współczesne marnotrawstwa w firmach produkcyjnych – Lean to Win
Jak lean management może pomóc w sukcesji? Poznaj wyzwania sukcesorów
Lean = usprawnianie procesów
Nasza firma zajmuje się usprawnianiem procesów w firmach produkcyjnych i usługowych. Mamy spore doświadczenie w implementacji szczupłego zarządzania w firmach rodzinnych – wiemy, jak lean management może pomóc w sukcesji?